Máte zájem? Zavoláme vám zpět.

Odesílám...
Došlo k chybě při odesílání.
Zkuste později nebo nás kontaktujte e-mailem.

Čistý vzduch a jak se k němu přiblížit - nové směrnice WHO o kvalitě ovzduší mohou zachránit životy

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala revidované pokyny pro kvalitu ovzduší 22. září 2021, první velkou aktualizaci standardů po 15 letech. Revidovaná doporučení vycházející z údajů a informací založených na důkazech a rostoucím povědomí o tom, že žádné znečištění ovzduší není pro člověka bezpečné, vedla k posílení téměř všech norem pro znečišťující látky ve srovnání s pokyny pro kvalitu ovzduší stanovenými v roce 2005 (zveřejněnými v roce 2006). Pokud vlády zavedou cílové úrovně znečištění, tyto nové pokyny zachrání životy tím, že sníží počet úmrtí způsobených znečišťujícími látkami ve vzduchu, kterým lze předcházet. WHO poznamenala, že aktualizace nově aktualizovaných úrovní pokynů pro kvalitu ovzduší (AQG) byla motivována touhou zachránit životy. Cílem těchto pokynů je urychlit celosvětové snížení emisí znečištění. Některé z aktualizovaných klíčových látek znečišťujících ovzduší také přispívají ke změně klimatu způsobené lidmi, což může vytvářet podmínky pro smrtící požáry. Požáry mohou mít za následek větší expozici znečišťujícím látkám ve vzduchu.

Detail

Revidované klíčové směrnice o znečišťujících látkách zahrnují:
Částice
Částice ve vzduchu (PM) se nacházejí v prachu, sazích, nečistotách a kouři. Spalování z elektráren, výpary ze spalovacích motorů vozidel a požáry jsou hlavními zdroji PM.
Pokyny pro hrubé a jemné částice, PM10 a PM2,5, byly aktualizovány pro roční a 24hodinové průměrování. PM2,5 jsou částice o průměru 2,5 mikrometru (µm) nebo menší. PM10 jsou větší, měří v průměru 10 mikrometrů nebo méně.
V roce 2005 byla nejvyšší doporučená průměrná roční úroveň emisí pro PM2,5 10 μg/m3. Revize 2021 toto číslo sníží na polovinu, na pouhých 5 μg/m3. 24hodinová hladina se změnila z 25 μg/m3 v roce 2005 na 15 μg/m3.
Doporučená průměrná roční úroveň emisí pro PM10 byla v roce 2005 20 μg/m3. Úroveň pro rok 2021 se posunula na 15 μg/m3. 24hodinová hladina byla aktualizována z 50 μg/m3 v roce 2005 na 45 μg/m3.
WHO určila, že neexistuje dostatek údajů, které by poskytly pokyny pro jiné typy PM, včetně černého uhlíku a elementárního uhlíku, částic pískové a prachové bouře a ultra-jemných částic (UFP) - aerosolových částic o průměru pouhých 0,1 mikrometru nebo méně. Organizace však vytvořila soubor osvědčených postupů pro správu těchto znečišťujících látek a zároveň doporučila další studii jejich individuálních rizik a metod zmírňování.
Ozón
Troposférický ozon nebo přízemní ozon je znečišťující i skleníkový plyn. Vzniká interakcí oxidů dusíku a těkavých organických sloučenin (VOC). Troposférický ozon je primární složkou smogu.
 
WHO stanovila doporučenou hladinu AQG 60 μg/m3 během „hlavní sezóny“. Standard je nový pro rok 2021. Vrcholná sezóna se vztahuje na šest po sobě jdoucích měsíců s nejvyšším průběžným průměrem koncentrace ozonu. V tomto časovém rámci jsou průměrné koncentrace ozonu průměrovány za denní maximum 8 hodin.
Oxid dusičitý
Většina oxidu dusičitého v životním prostředí pochází ze spalování paliva vozidel a elektráren. Oxid dusičitý je součástí tvorby troposférického ozonu.
Pokyny WHO byly každoročně ostře revidovány ze 40 na pouhých 10 μg/m3. Rovněž byla doporučena nová standardní úroveň 25 μg/m3 v průměru za 24 hodin.
Směrnice pro oxid dusičitý v průměru 200 μg/m3 v průměru za hodinu stále platí.
Oxid siřičitý
Téměř všechny emise oxidu siřičitého pocházejí z lidské činnosti a průmyslové činnosti.
Doporučení WHO týkající se oxidu siřičitého byla zvýšit hladinu z 20 μg/m3 na 40 μg/m3 za 24 hodin-jedinou úroveň znečišťujících látek, kterou lze v roce 2021 zmírnit.
Směrnice oxidu siřičitého v průměru 500 μg/m3 po dobu 10 minut nebyly přehodnoceny a zůstávají doporučením.
Kysličník uhelnatý
Oxid uhelnatý je plyn bez zápachu, bez barvy a chuti, způsobený nedokonalým spalováním. Plyn je jedovatý; otravy oxidem uhelnatým mohou zabíjet.
Doporučená hladina 4 mg/m3 zprůměrovaná za 24 hodin je pro pokyny do roku 2021 novinkou.
Několik předchozích standardů oxidu uhelnatého nebylo změněno, včetně těch pro 8hodinový, 1hodinový a 15minutový interval (10, 35 a 100 mg/m3).
Důsledky politiky
Pokyny WHO pro kvalitu ovzduší nejsou právně závazným standardem nebo dokumentem. Země a zákonodárné orgány však při stanovování právní politiky v oblasti kontroly znečišťujících látek v ovzduší pravidelně odkazují na pokyny WHO.
Nové směrnice o kvalitě ovzduší byly určeny šesti systematickými přezkumy, které zohlednily přes 500 dokumentů.
Nové standardy kvality ovzduší budou výzvou pro vlády, aby pro ochranu zdraví svých občanů učinily mnohem více. Podle Zprávy o světové kvalitě ovzduší z roku 2020 polovina evropských měst překročila cíl WHO - starý cíl 10 μg/m3 z roku 2005 - roční znečištění PM2,5. 38% amerických měst nesplnilo pokyny pro kvalitu ovzduší a čínští občané čelili expozici PM2,5 při trojnásobku cílového doporučení.
Důsledky pro zdraví
Znečištění ovzduší, a to i při nízkých koncentracích, je jednou z hlavních ekologických hrozeb pro lidské zdraví.
PM2,5 způsobí až 7 milionů úmrtí ročně, kterým lze předcházet.
WHO předpokládá, že kdyby byl svět schopen tyto nové směrnice splnit, dalo by se vyhnout přibližně 80 procentům úmrtí, kterým lze předcházet úmrtím souvisejícím s PM2,5.
Zatímco všechny znečišťující látky představují pro lidské zdraví zdravotní hrozbu, PM2,5 a ultra jemné částice jsou nejnebezpečnější. Vzhledem ke své malé velikosti se po vdechnutí mohou vložit do plic, vstoupit do krevního oběhu a poškodit každý orgán.
Mezi běžné zdravotní problémy a nemoci způsobené PM2,5 a ultra-jemnými částicemi patří:

  • onemocnění srdce a plic

  • bronchitida

  • dušnost

  • astma

  • předčasná smrt

Posílené směrnice o kvalitě ovzduší mají omezit úmrtí, kterým lze předcházet. Dodržování doporučení je dalším naléhavým krokem ke snížení nemocí spojených se znečišťujícími látkami ve vzduchu.