Máte zájem? Zavoláme vám zpět.

Odesílám...
Došlo k chybě při odesílání.
Zkuste později nebo nás kontaktujte e-mailem.

Jak na soužití s domácími mazlíčky a alergiemi

Zeptejte se majitele domácího mazlíčka, co si o svých mazlíčcích myslí, a s největší pravděpodobností odpoví: „Nemohu bez nich žít.“ Život s domácími mazlíčky však může znamenat život s pet alergiemi. Pokud jste jedním z milionů majitelů domácích mazlíčků s alergiemi na domácí mazlíčky – zde je návod, jak můžete zvládnout příznaky alergie a užít si čas strávený se svým mazlíčkem. Mnoho lidí si nesprávně myslí, že za vyvolání alergických reakcí jsou zodpovědné chlupy domácích mazlíčků. Skutečným viníkem je srst domácích mazlíčků. Srst domácích mazlíčků se skládá z drobných, dokonce mikroskopických skvrnek kůže, kterou slupují kočky, psi, hlodavci a další zvířata se srstí nebo peřím. Jiné spouštěče alergií nebo alergeny pocházejí z jiných zdrojů než z kůže zvířete, jako jsou proteiny nacházející se ve slinách, moči a výkalech koček, psů a jiných domácích zvířat. Sliny obsahující alergeny se mohou odlupovat ze srsti vašeho mazlíčka a šířit se vzduchem, kde se pak snadno vdechnou. Prach z výkalů může být vdechován stejným způsobem.

Detail

Pet alergeny jsou extrémně malé a lehké, takže zůstávají ve vzduchu po dlouhou dobu. Kvůli jejich mikroskopické velikosti a zubatému tvaru se alergeny domácích zvířat snadno přichytí na mnoho povrchů, včetně lůžkovin, tkanin, nábytku, předmětů přenášené do a z vašeho domova. Pet alergeny se snadno šíří po vašem domě a na veřejných místech, jako jsou nemocnice a školy.
Spouštějí se u vás alergie na domácí mazlíčky?
Příznaky a symptomy alergie na domácí mazlíčky vyvolané zánětem nosních cest zahrnují:
kýchání
rýma
svědivé, červené nebo slzící oči
ucpaný nos
svědění nosu, úst nebo hrdla
postnasální kapání (nedobrovolné polykání nadměrného množství hlenu)
kašel
tlak a bolest v obličeji
časté probouzení
oteklou, modře zbarvenou kůži pod očima
časté tření nosu směrem nahoru (u dětí)
Kožní příznaky
Někteří lidé s alergiemi na domácí mazlíčky mohou také zaznamenat kožní příznaky, což je vzorec známý jako alergická dermatitida.
Tento typ dermatitidy je reakcí imunitního systému, která způsobuje zánět kůže. Pokud jste v přímém kontaktu se zvířetem způsobujícím alergii, můžete zaznamenat následující příznaky:
vyvýšené, červené skvrny na kůži (kopřivka)
ekzém
svědící pokožka
Než obviníte za své příznaky vašeho domácího mazlíčka, navštivte svého lékaře a nechte se otestovat, abyste zjistili, co vaše alergie skutečně způsobuje. Můžete například předpokládat, že jste alergičtí na svou kočku, ale test na alergii může odhalit, že jste alergičtí na pyl stromů, který se ulpíval na jejich srsti, nikoli na jejich srst.
Pokud test alergie skutečně odhalí, že jste alergičtí na svého mazlíčka, zde je několik jednoduchých způsobů, jak omezit alergeny a nepříjemné příznaky.

Nejúčinnějším způsobem, jak omezit alergie z vašeho domácího mazlíčka, je vytvořit u vás doma prostor bez alergenů, ideálně ve vaší ložnici:
uzavřete přístup vašeho mazlíčka do vašeho pokoje bez alergií
pomocí vysoce výkonné čističky vzduchu v místnosti odfiltrujte pet alergeny ze vzduchu
nekupujte iontové čističe vzduchu; tyto produkty mohou vytvářet ozón, potenciálně nebezpečnou vnitřní znečišťující látku
zvažte použití nepropustných potahů na matrace a polštáře
odstraňte nebo výměňte koberce a předložky
pravidelně svého mazlíčka koupejte
pokuste se snížit hladinu lupů u vás doma tím, že budete své mazlíčky koupat každý týden (psi mají obvykle menší potíže, pokud jde o čas koupání, ale kočky si na koupání mohou časem také zvyknout)
měli byste používat pouze čisticí prostředky určené speciálně pro kočky a psy.

Pravidelně uklízejte svůj domov:
vyčistěte povrchy, abyste odstranili zvířecí srst a prach, včetně:
vysávejte váš koberec koberečky, dlaždice, nábytek 
perte  polštáře, povlaky, závěsy a pelíšky pro domácí mazlíčky
používejte hypoalergenní polštáře a přikrývky 
utírejte prach vlhkým hadříkem

Hledejte další léčbu alergie: řekněte svému alergologovi, že jste odhodláni žít se svým mazlíčkem a se svými pet alergiemi. Mohou předepsat další léčbu, jako jsou antihistaminické pilulky, imunoterapie (injekce proti alergii) a steroidní nosní spreje.
Na závěr:
Nevzdávejte se domácích mazlíčků, jen mějte pod kontrolou pet alergeny. Výše uvedené tipy vám mohou pomoci zmírnit příznaky alergie a na oplátku vám pomohou lépe strávit čas se svými mazlíčky.
O IQAIR
IQAir je švýcarská společnost zabývající se technologií kvality ovzduší, která umožňuje jednotlivcům, organizacím a komunitám dýchat čistý vzduch. Od svého založení v roce 1963 je IQAir globálním lídrem a působí ve více než 100 zemích světa.

Galerie