Vyšší teploty a delší dny často vyžadují více času stráveného venku v letních měsících. Většina lidí si však neuvědomuje, že kombinace zvýšené venkovní aktivity a znečištění ovzduší způsobeného teplem může vést ke zvýšeným zdravotním rizikům. Je důležité porozumět neviditelným hrozbám, které se v této sezóně odehrávají a jak je porazit.
Znečištění částicemi
Ve vzduchu, který dýcháme, jsou často přítomny miliony mikroskopických částic z prachu, sazí, pylu, kovů a organických sloučenin. Tyto vzdušné částice, které jsou obecně lidskému oku neviditelné, jsou snadno vdechovány, obvykle bez našeho vědomí.
Znečištění částicemi, označované jako PM10 (částice 10 mikrometrů nebo menší) a PM2,5 (částice 2,5 mikrometrů nebo menší), je hmota tak malá, že je často ve vzduchu po dlouhou dobu, než se usadí.
Protože léto je často obdobím oprav domů a stavebních projektů, znečištění částicemi způsobené vrtáním, řezáním a broušením se může stát problematickým.
Zdravotní rizika se zvyšují při manipulaci s toxickými materiály, včetně dříve oblíbených komponentů, jako je olovo a azbest. Azbest je například proslulý svými mikroskopickými částicemi, které se snadno unášejí vzduchem a nerozkládají se. Ačkoli je jeho použití ve většině zemí po desetiletí přísně regulováno, struktury obsahující azbest lze nalézt všude, a to i přes spojení se smrtelnými chorobami, jako je mezoteliom.
Spalování je dalším běžným zdrojem znečištění vzduchu částicemi, konkrétně částicemi PM2,5. Spalování ze zemědělských prací, emise z vozidel způsobené cestováním a zvýšená hrozba lesních požárů v létě, to vše může přispět k znepokojivým úrovním znečištění. Jejich dopady lze pociťovat jak na úrovni životního prostředí, tak na úrovni veřejného zdraví. Může zhoršit viditelnost, změnit úrodnost půdy a zvýšit kyselé vlastnosti ve vodě a zároveň způsobit podráždění očí, nosu a krku, plicní problémy, infarkty a vyšší pravděpodobnost komplikací u pacientů s již existujícími plicními nebo srdečními onemocněními.
Ozon a smog
Ozón může mít negativní i pozitivní konotace. Pokud jde o znečištění ovzduší, špatný ozón neboli troposférický ozón je plyn, který se vyvíjí v nižších vrstvách atmosféry. Vzniká z plynného oxidu dusíku a těkavých organických sloučenin (VOC), které reagují s kyslíkem v důsledku slunečního záření. Zatímco znečištění ozónem je nejvýraznější ve městech a příměstských oblastech v důsledku znečištění emitovaného vozidly, vysoké úrovně lze nalézt také ve venkovských oblastech po větru od průmyslových areálů.
Ozón se stává zvláště silným během léta, kdy je jeho přítomnost často doprovázena smogem. Ozón a smog mají přímou vazbu na záněty a podráždění dýchacích cest, což může přispívat k chronickým onemocněním, jako je astma a kardiovaskulární onemocnění. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že úmrtnost se zvýší o 0,3 procenta pokaždé, když se hladina ozónu zvýší o 5 ppb. Mezitím ozón také představuje vážnou hrozbu pro naše životní prostředí, protože jeho zvýšená hladina brání rostlinám ve fotosyntéze, zastavuje růst a omezuje produkci kyslíku.
Přestože hrozba, kterou ozón představuje, může být docela vážná, její účinky lze zvrátit udržitelnými iniciativami. Omezení používání fosilních paliv, přechod na přírodní zdroje energie a podniknutí jednoduchých kroků, jako je vysazování více stromů a snižování naší uhlíkové stopy, bude mít v průběhu času značný dopad na snižování špatného ozónu.
Snižte riziko expozice
Chcete-li toto léto dýchat čistý vzduch, sledujte jinak neviditelné znečištění ovzduší pomocí aplikace AirVisual pro kvalitu ovzduší. Nastavte si upozornění, která vás upozorní, když se kvalita vzduchu stane nezdravou, a podnikněte kroky ke snížení expozice.
Mezitím se snažte vyhnout nebo buďte opatrní při práci na staveništích nebo při přibližování se k nim – zejména na těch, která mohou obsahovat azbest. Pro více informací o azbestu a mezoteliomu navštivte mesothelioma.com
O IQAIR
IQAir je švýcarská společnost zabývající se technologií kvality ovzduší. Od svého založení v roce 1963 je IQAir globálním lídrem a působí ve více než 100 zemích světa.