Světová zdravotnická organizace (WHO) aktuálně varuje, že dýcháme vzduch plný škodlivin a celosvětově každé šesté úmrtí lze přičíst chorobě v důsledku znečištění životního prostředí. Mezi místa s nejvíce znečištěným ovzduším patří Praha, Ostravsko, Mostecko, Brno. Jemné částice představují 90% veškerého znečištění vzduchu, který dýcháme. Nazývají se jemné nebo ultra-jemné. Škodí nám nejvíce a navíc se vznáší ve vzduchu někdy i několik týdnů. Paradoxně ultra-jemné prachové částice se však systematicky neměří. Většina čističek vzduchu neumí tyto částice odfiltrovat. Pokud tedy vybíráte čističku vzduchu, musí umět odfiltrovat ultra-jemné vzdušné částice až do velikosti 0.003 mikronů.
Polétavý prach zkracuje délku života. Nejčastěji vyvolává astma, plicní choroby včetně rakoviny plic, dále ohrožuje malé děti, a to i ty ještě nenarozené, je tedy nebezpečný i v těhotenství. U starších lidí pak může způsobovat cukrovku, vysoký krevní tlak a různé srdeční nemoci.
Nově vědci zjišťují, že může mít vliv i na vznik nebo rozvoj neuro-degenerativních onemocnění. Při dýchání mají schopnost proniknout hluboko do organismu, do plic, a ty nejjemnější pronikají prostřednictvím hematoencefalické bariéry i do mozku.
100krát menší velikost částic, které odstraní běžné technologie filtrace vzduchu a 10krát menší než viry spolehlivě odfiltruje IQAir HyperHEPA® filtrace – tedy ultra-jemné vzdušné částice až do velikosti 0.003 mikronů.
Jaký to má smysl vlastnit čističku vzduchu, pokud se nemůžete ochránit proti nejškodlivějším znečišťujícím částicím ze všech?