Máte zájem? Zavoláme vám zpět.

Odesílám...
Došlo k chybě při odesílání.
Zkuste později nebo nás kontaktujte e-mailem.

Top 5 alergenů na pracovišti a jak se jim vyhnout

Cítíte se po práci unavení a ne úplně ve formě? Čas strávený uvnitř na pracovišti Vás totiž může vystavit alergenům. Alergické reakce na pracovišti mohou být mírné až závažné a mohou zahrnovat: • rýmu • kontaktní dermatitidu (ekzém způsobený zánětem kůže, který je vyvolán stykem kůže s alergenem) • dýchací potíže a astmatické záchvaty • anafylaktický šok A kromě těchto fyziologických reakcí mohou alergie také způsobit řadu negativních kognitivních symptomů, včetně: • mozkové mlhy • únavy • úzkosti • deprese Mnoho z nejběžnějších alergenů na pracovišti lze nalézt také v domácnosti.

Detail

Prach na pracovišti
Ve společných prostorách budov, kancelářích a dalších zařízeních často převládá prach. Prach se skládá z mnoha drobných částeček, které se mohou snadno vznášet vzduchem a usazovat se na površích. Jsou to například:

 • lupy a kožní šupinky
 • různá drobná vlákna
 • lidské a zvířecí chlupy
 • zrna, špína, půda nebo písek
 • listy a další části rostlin
 • roztoči
 • bakterie, plísně
Při vdechování dráždí dýchací cesty a spouští alergické reakce.
Vnitřní prach může pocházet zvenčí a může být přenášen z místa na místo na našem oblečení. Usazený prach se také často nachází v kobercích, čalouněném nábytku a klimatizačních jednotkách.
Řešení: kromě pravidelného uklízení a čištění, případného odstraňování starých koberců a zajištění čistoty u vzduchotechniky a klimatizací si uvědomte, že roztoči se dobře chovají ve vlhkém vnitřním prostředí. Vaše ideální vnitřní vlhkost by měla být kolem 40 procent.
Pylová zrna nesená větrem
Venkovní pyl si může najít cestu dovnitř přes okna a systémy vzduchotechniky. Zvláště problematické je, když systémy trpí nedostatečnými filtry nebo se nevyměnily staré, neúčinné filtry. Pyl se může na pracoviště dostat také prostřednictvím opylování pokojových rostlin.
Drobná, jemná pylová zrnka jsou snadno přenášena ze stromů, trav a květin větrem. Mohou mít průměr od 6 mikronů do 100 mikronů. Vdechování pylu může vyvolat astmatické záchvaty a příznaky alergie.
Řešení: zaměstnavatelé mohou kontrolovat expozici pylu a udržovat vnější znečišťující látky mimo vnitřní prostředí výběrem efektivní filtrace u vzduchotechniky, nebo na pracoviště pořídit mobilní výkonné IQAir čističky vzduchu HealthPro 250 – tyto efektivně odfiltrují alergeny, ale i vzdušné viry a bakterie.
Můžete také sledovat kvalitu venkovního vzduchu a zavírat dveře a okna ve dnech, kdy jsou vysoké koncentrace látek znečišťujících venkovní ovzduší.
3. Plíseň se skrývá ve zdech
Spory plísní mohou být zodpovědné za alergické reakce a mohou vyvolat astmatické záchvaty. Plísně mohou také produkovat mykotoxiny, které se mohou aerosolizovat a šířit budovami.
Když je nezjištěná netěsnost střechy budovy nebo potrubí, špatná vlhkost, záplavy nebo voda v základech budovy, plíseň může růst uvnitř zdí. Plíseň často zůstane uvnitř zdí, ale může se přesunout do sádrokartonu a vnitřních stěn, kde bude viditelnější.
Obyvatelé budovy mohou pociťovat příznaky vdechování plísní. Plísně a další biologické a chemické kontaminanty mohou být faktory syndromu nemocných budov (SBS). Příznaky SBS mohou zahrnovat bolesti hlavy a závratě, stejně jako respirační onemocnění.
Řešení: Podobně jako roztoči můžete regulovat růst plísní tím, že budete udržovat vlhkost v místnosti na přibližně 40 procentech. Teplota v okolí budovy by neměla být příliš vysoká, protože to podporuje růst bakterií a plísní.
Pokud dojde k únikům vody, může být zapotřebí instalatér nebo dodavatel vzduchotechniky, aby kontroloval únik a růst plísní. Spory plísní eliminuje také víceúčelová čistička vzduchu IQAir HealthPro 250.
4. Pet alergeny s vámi jedou do práce
I když pracoviště nepovoluje návštěvu domácích mazlíčků, je zcela možné vyvolat alergickou reakci spolupracovníka z pet alergenů.
Proč tomu tak je? Protože i když jsou zvířata omezena v pracovním prostředí, mohou majitelé nosit alergeny domácích mazlíčků na oblečení, kamkoli jdou, včetně práce. Jakmile se dostanou do prostředí, alergeny domácích mazlíčků mohou být snadno vdechnuta.
Řešení: Vyhněte se kobercům. Pracovní prostory s kobercem by měly být často vysávány. Pokud máte domácího mazlíčka a chcete pomoci, aby vaši spolupracovníci lépe dýchali, můžete se ujistit, že své mazlíčky pravidelně koupete a udržujete své oblečení čisté a mimo dosah domácích mazlíčků, než se vydáte do práce.
Můžete také pořídit čističku vzduchu IQAir HealthPro 250 čističku s HyperHEPA filtrací nebo osobní stolní čističku vzduchu Atem k odfiltrování alergenů domácích zvířat a k čištění vzduchu.
5. Vzduchem přenášené chemické dráždivé látky z čištění
Čisticí chemikálie a jiné pachy mohou způsobit poškození zdraví u zaměstnanců – ale ne nutně alergickou reakci.
Chemické alergeny a alergické reakce jsou obecně spojeny s podrážděním kůže nebo kontaktní dermatitidou. Avšak chemikálie ve vzduchu a těkavé organické sloučeniny (VOC), jako je benzen, formaldehyd a toluen, mohou u některých lidí způsobit negativní reakce a dýchací potíže.
Postižení jedinci mohou také zápasit se stavem známým jako idiopatická environmentální intolerance (IEI). IEI, dříve nazývaná mnohočetná chemická přecitlivělost (MCS), není alergická reakce, ale způsobuje příznaky, jako jsou:
 • zrychlený srdeční tep
 • bolest hlavy
 • pocení
 • závrať
IEI může být spuštěno vzdušným vystavením vonným produktům, parfémům, kouři, prachu a čisticím kapalinám.
Řešení: Vždy se snažte používat produkty s nízkým obsahem VOC; ty budou na štítku obsahovat frázi „nízké VOC“. Je také dobré skladovat čisticí prostředky mimo vnitřní pracovní prostory. A konečně, čistička vzduchu IQAir GC MultiGas odfiltruje spolehlivě plynné chemikálie včetně VOC i zápachu.
Závěr
Podle studie zveřejněné v Journal of Occupational and Environmental Medicine zaměstnanci s alergiemi, kteří neužívali léky, vykazovali 10procentní pokles produktivity. Zmírnění alergenů na pracovišti umožňuje zaměstnancům více pohody a zvyšuje produktivitu.
Investicemi do ekologické filtrace vzduchu a podniknutím kroků ke zmírnění alergenů zaměstnavatelé zároveň inteligentně spravují rozpočet společnosti.