Máte zájem? Zavoláme vám zpět.

Odesílám...
Došlo k chybě při odesílání.
Zkuste později nebo nás kontaktujte e-mailem.

Ultra-jemné částice ve vzduchu škodí. Dávejme pozor na to, co dýcháme.

Přestože kouření je příčina rakoviny plic číslo jedna, téměř jeden z pěti lidí v USA, kteří byli diagnostikováni s rakovinou plic v letošním roce, nikdy nekouřili. Druhou hlavní příčinou rakoviny plic je vystavení radonu v domácnostech a budovách. Pasivní kouření a azbest jsou také jednou z hlavních příčin. V roce 2013, Světová zdravotnická organizace (WHO) oficiálně přidala na seznam příčin rakoviny plic znečištění venkovního vzduchu, zejména pevnými částicemi.

Detail

Zpráva WHO z roku 2013 způsobila rozruch. Studie WHO provedla tisíce vědeckých výzkumných prací předtím, než dospěla k závěru, že znečištění ovzduší, zejména jemné částice PM2,5, jsou jasně příčinou rakoviny plic. Agentura také dospěla k závěru, že znečištění ovzduší je příčinou rakoviny močového měchýře.
Jak znečištění ovzduší způsobuje rakovinu
Vědci dále zkoumají přesný mechanismus, kterým znečištění ovzduší způsobuje rakovinu. Částice sazí a chemikálie zvané polycyklické aromatické uhlovodíky jsou hlavními podezřelými.
Když se inhalují, mohou přímo poškodit DNA buněk v plicích. Navíc jemné a ultra-jemné znečišťující částice se snadno vdechují a pronikají hluboko do plic, což vede k dlouhodobému zánětu a zvyšuje míru rozdělení buněk. Vědci se domnívají, tento efekt může urychlit šíření buněk, které byly poškozeny.
Chraňte se před znečišťujícími látkami ve vzduchu
Přestože existuje mnoho dalších faktorů, které přispívají k rakovině plic - jako je genetika a rodinná anamnéza - můžete podniknout kroky proti karcinogenům ve vzduchu. Zde je několik doporučení:
Nekuřte. Kouření tabáku je hlavní příčinou rakoviny plic - zdaleka. Nekuřte, přestanete kouřit, pokud již máte, a nedovolte ostatním kouřit doma ve vašem domě.
Vyčistěte si vzduch doma. Vysoce výkonná čistička vzduchu, jako je IQAir HealthPro 250, odstraní částice, chemikálie a plyny ze vzduchu, který dýcháte doma nebo v práci.
Pomozte snížit znečištění. Spotřebovávejte méně energie, snižte spotřebu odpadních produktů a balení, používejte automobil, jen když je opravdu potřeba.
Test na radon. Pokud jste tak ještě neučinili, nechte svůj domov testovat na radon. Soupravy pro testování na míru jsou k dispozici online nebo v obchodech. Můžete také zavolat profesionálům.
Zdravý životní styl je dalším důležitým způsobem, jak snížit riziko rakoviny, včetně rakoviny plic. Kromě toho, abyste zabránili expozici karcinogenům, měli byste jíst stravu plnou ovoce a zeleniny a zapojit se do pravidelného cvičení.
 

Galerie